Հունվարի 17-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Թագուհի Ղազարյանի, Կնյազ Հասանովի, Հասմիկ Հակոբյանի հեղինակած ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Սիսակ Գաբրիելյանի խոսքով՝ նախագծով փորձ է արվում կարգավորել լրացուցիչ կրթական ծրագրերի իրականացման կարգը՝ առաջարկելով պայմաններ ստեղծել`  ճանաչելու համար քաղաքացիների ստացած ոչ ֆորմալ ու ինֆորմալ կրթությունը:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ հնարավոր կլինի կարգավորել օրենսդրական ճգնաժամը, ամրապնդել լրացուցիչ կրթական ծրագրերի կազմակերպման եւ իրականացման գործընթացները, ինչպես նաեւ առավել արդյունավետ իրականացնել ոչ ֆորմալ եւ ինֆորմալ ուսուցման արդյունքների գնահատման, ճանաչման ու վկայագրման ոլորտում ներդրված պետական քաղաքականությունը, ապահովել ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Նարեկ Բաբայանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական դիրքորոշումը՝ ընդգծելով, որ գործադիրը ներկայացրել է որոշ տեխնիկական ու խմբագրական բնույթի առաջարկներ:

Дополнения в закон “Об образовании”
17 января на очередном заседании НС обсужден в первом чтении проект о внесении дополнений в закон “Об образовании”, авторами которого являются депутаты фракции “Гражданский договор” С.Габриелян, Т.Казарян, К.Гасанов, А.Акопян.
По словам основного докладчика С.Габриеляна, проект призван урегулировать реализацию дополнительных образовательных программ, предлагая создать условия для признания полученного гражданами неформального и информального образования.
С помощью законодательной инициативы можно будет разрешить законодательный кризис, укрепить процессы организации и проведения дополнительных образовательных программ, а также эффективнее реализовывать государственную политику в сфере оценки, признания и сертификации неформальных и информальных результатов обучения, обеспечить взятые международные обязательства.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта озвучил Н.Бабаян.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян представила положительную позицию правительства, подчеркнув, что исполнительная власть представила некоторые редакционные и технические предложения.